Дійсний член Європейської Асоціації ПсихотерапіїДОВІДКА ПРО МЕТОД ПСИХОДРАМА

Психодрама живе та розвивається майже 100 років, має школи в десятках країн на всіх континентах. Психодрама є акціональним методом і побудована на дії. Вона є класичним напрямком психотерапії , бо має величезний досвід використання, декілька поколінь фахівців та вражаючі результати, випробувані часом. Психодрама має широкий вплив на культуру в широкому розумінні, що не обмежуються виключно психотерапією. Рольові ігри в тренінгах, розстановки в системній сімейній терапії, "гарячий стілець" в гештальт-терапії, соціометрія в соціології, плейбек-театр – всі ці техніки та напрямки побудовані на інструментарії психодрами. Психодрама подарувала нам методику групової роботи, роботи терапевтичної команди, застосування обміну ролей між учасниками конфлікту, тренування нової поведінки.

Засновник методу - Якоб Леві Морено (1889-1974), лікар, поет, філософ та соціолог - спромігся об'єднати в триєдину систему сценічну ігрову дію, соціометрію та групову психотерапію. Днем народження психодрами вважається 1 квітня 1921 року, коли Морено запропонував глядачам імпровізаційну дію на сцені Віденського Театру Комедії. І хоча спроба ця виявилася невдалою, Морено продовжив свої експерименти та роздуми вже в США, куди він емігрував в 1925 році. Якоб Леві Морено був творчою, глибоко гуманістичною людиною, і своє розуміння Всесвіту та філософський сенс Зустрічі вніс в концепцію методу. Епітафія на його могилі, придумана самим Морено, свідчить: «Тут лежить людина, яка принесла в психотерапію жарт і сміх».

Концепція розвитку людини в психодрамі описана теорією ролей, спонтанності та креативності , концепція розвитку та ефективності груп (сімей, спільнот) - теорією соціометрії.

Методично психодрама може бути реалізована при індивідуальній роботі, як монодрама (на сцені одна людина), в малій групі (на сцені декілька дійових осіб) і у великій групі (безліч сцен в одному просторі).
Психодрама як метод може бути застосована скрізь, де є потреба змінити і поліпшити якість життя і взаємодії людей. А саме:

 • індивідуальна психотерапія, де заповнюються та корегуються прогалини на різних ролевих рівнях, від психосоматичного і емоційного, до соціального і екзистенційного. Завданням такої терапії буде розблокування спонтанності як здатності адекватно відповідати новим умовам і реагувати по новому в старих умовах;
 • групова психотерапія, тому що індивідуальні зміни швидше і ефективніше відбуваються завдяки груповому досвіду, де кожен член групи є для іншого терапевтичним агентом, настільки ж важливим, як і терапевт;
 • сімейна терапія, де можлива робота з парами і родинними групами;
 • будь-який контекст, де необхідно підвищити продуктивність групи і взаємодію між групами. Наприклад, шкільний клас, проектна група, колектив відділу, різні підрозділи компанії, етнічні або культурні групи;
 • будь-який контекст, де необхідно розвинути креативність і різноманітити ролеву поведінку: тренінг навиків, тренінг поведінки, імпровізаційний прояв (театр спонтанності, плей-бек театр)

ДОВІДКА ПРО СЕКЦІЮ ПСИХОДРАМИ УСП

Секція психодрами УСП створена в 2001 році, вирішує наступні завдання:

 • сприяння формуванню ідентичності психодраматиста серед фахівців, що обрали метод для роботи
 • розвиток теоретичних та практичних засад методу психодрами
 • підготовка кваліфікованих фахівців-психодраматистів (реєстр консультантів та терапевтів)
 • підготовка навчаючих терапевтів та супервізорів в напрямку психодрама (рівні підготовки терапевт - спостерігач – ко-терапев-навчаючий терапевт – супервізор)
 • створення умов для підтримки високих професійних та етичних стандартів фахівцями-психодраматистами

Секція включає усіх членів УСП, що підтримують завдання секції, фахівців, що отримали освіту психодраматиста, та кандидатів, що проходять навчання з напрямку психодрама, а також фахівців, що включені в реєстри УСП за напрямком психодрама.

Виконавчий орган секції голова секції та бюро, що обираються на загальних зборах секції раз на два роки.
Голова секції Ступак Олена Юрівна Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., 050 445 34 57

За методичні та навчальні питання відповідає освітній комітет секції, в який входять навчаючі терапевти, ко-терапевти, супервізори.
Голова освітнього комітету Попелюк Олена Павлівна Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., тел. 096 386 87 35

Прізвище, Ім'я Місто Напрямок психотерапії Статус Стаціонарний телефон Мобільний телефон
Гордієнко Русана Івано – Франківськпсиходрамаcпостерігач(0342)501451050-8349473
Горностай Павло Київпсиходрамапсихотерапевт067-235-5349
Жабко НаталяЛьвівпсиходрамаКо-тренер067-3065146
Злотніков АндрійКиївпсиходрамаспостерігач050-3247230
Кухарук СвітланаТернопільпсиходраманавчаючий терапевт097-7463677
Нестеренко ОленаКиївпсиходрамапсихотерапевт097-3020806
Панів ГалинаЛьвівпсиходрамапсихотерапевт098-4067537
Папач Микола КиївпсиходрамаСупервізор050-4420743
Пащук Людмила ЛуцькпсиходрамаНавчаючий терапевт 050-9557240
Попелюк Олена ЛьвівпсиходрамаСупервізор(0322)646563096-3868735
Романець ЗояЛьвівпсиходрамапсихотерапевт(0322)742794067-4213555
Сидоренко ТетянаЛьвівпсиходрамаконсультант096-9170818
Склярук Анастасія Запоріжжяпсиходрамапсихотерапевт067-9018290
Ступак Олена КиївпсиходрамаНавчаючий терапевт 050-4453457

ДОВІДКА ПРО ПСИХОДРАМАТИЧНУ ОСВІТУ В УСП

Стандарти підготовки психодраматистів в навчальних проектах Української Спілки Психотерапевтів (УСП) відповідають вимогам European Association for Psychotherapy (EAP), та професійній асоціації, що представляє напрямок психодрами в EAP - Federation of European Psychodrama Training Organisations (FEPTO)

Кваліфікаційні рівні, що сертифікуються УСП:

 • психодрама-консультант
 • психодрама-терапевт

Освіта надається кандидатам віком не менше 21 року, що мають завершену вищу базову освіту, пройшли інтерв’ю-допуск. Триває освіта, за стандартами ЄАП, не менш ніж 4,5 роки. За цей час кандидат має не тільки опанувати необхідні знання та навички, а й пройти власну терапію, здобути ґрунтовний власний досвід самопізнання в навчальній групі, отримати практичну підготовку під супервізією з дотриманням професійних етичних норм. Протягом навчання створюються умови для формування професійної ідентичності та якісної консультаційної та терапевтичної роботи.

В процесі навчанню психодрамі кандидат вивчає себе в групі, отримує досвід індивідуальної роботи в монодрамі, навчається веденню психодраматичних сесій, включаючи соціометрію, соціодраму, елементи імпровізаційного театру, навчається будувати гіпотези на основі діагностичних процедур і вибудовувати логіку корегуючої роботи на основі теорії.

Вимоги до кваліфікації психодраматистів УСП/ЄАП

Програмний розділ Мінімальна кількість навчальних годин (45 хв)
рівень психодрама-консультант рівень психодрама-терапевт
Власний досвід в навчальній групі240260
Індивідуальна терапія24040
Загальна теорія (інших напрямків)120
Спеціальна теорія (психодрама)50300
Методика ведення психодрами160
Самостійна практика200600
Супервізія групова (участь)50110
Супервізія з викладенням власних випадків1040
Загалом за програмою6701510
Психіатрічна/психологічна пропедевтика100150
Базова вища освіта (медична, психологічна, педагогічна)1700
Сертифікат про завершену психотерапевтичну освіту (УСП/ЄАП)3200

Навчальна програма, передумови навчання та вимоги до кандидатів викладені в розділі Секція психодрами/Документи

Презентацію про навчання психодрамі можна переглянути тут

Освітні проекти УСП

Проекти здобуття власного досвіду див посилання http://usp.inf.ua/education
Теоретико-супервізійні проекти (конференції УСП, заходи секції психодрами, інші заходи/проекти, які визнані секцією та УСП) публікуються http://usp.inf.ua/events

Останні новини